Blog

JEDLO A NÁLADA

13 novembra 2017

Existuje nejaké prepojenie medzi tým čo jeme a našou náladou? Alebo môže našu náladu ovplyvniť to, čo jeme? Faktom je, že jedlo hrá dôležitú rolu v našich životoch a veľká časť nášho životného štýlu sa točí okolo udalostí, ktoré sú spojené s jedlom. Stačí spomenúť narodeninovú párty, svadbu alebo narodenie bábätka… Radosť je oslavovaná jedlom, stretnutie s priateľmi alebo pracovné sa zvyčajne odohrávajú v reštaurácii. A keď sme smutní alebo depresívni, často sa uchyľujeme k jedlu.

Jedlo hrá dôležitú biologickú rolu, je bežné, že sme počas dňa hladní. Zatiaľ čo pre niektorých ľudí je normálne cítiť hlad, iný preferujú jesť menej často. Akokoľvek, je dokázané, že stráviť niekoľko hodín hladovaním alebo vynechaním jedla môže spôsobiť pocit precitlivenosti na jedlo, nedostatok koncentrácie a straty pamäte, zmeny nálad, depresiu, podráždenosť a úzkosť.

Na druhej strane, diéta bez karbohydrátov, ovplyvňuje produkciu serotonínu, neurotransmiteru, ktorý je zodpovedný za náladu, chuť a spánok. Pokiaľ nejeme dostatok karbohydrátov, môžeme mať horšiu náladu, cítime viac hlad, sme nespokojní a môžeme mať problémy so spánkom.  

Aby sme sa vyhli prechodu zo stavu extrémneho šťastia a aktivity do stavu plného smútku a únavy, mali by sme si vybrať potraviny, ktoré trávime pomaly ako napríklad celozrnný chlieb, ovos alebo ryža basmati.

Nesmieme zabúdať, že sme ľudia, a že jedenie nemusí byť vždy spojené s chuťou do jedla. Pretože istým spôsobom nekŕmime len telo, ale aj dušu. Musíme si uvedomiť, kedy jeme pod tlakom emócií a nájsť rovnováhu medzi tým, čo je výživné a medzi tým, na čo máme práve veľkú chuť.

Related posts

Blog
Nejlepší glazovaná zelenina

Najlepšia glazovaná zelenina

Blog
Jak dochutit rajčata?

Ako dochutiť paradajky?

Login required

or with your email address

There has ben an error please try again later