Blog

5 vecí, ktoré ste o olivovníkoch (možno) nevedeli

14 mája 2018

Chcete vedieť niečo viac o kultúre olivového oleja?

1. Prvé olivovníky…

sa zrodili v oblasti, ktorá predstavuje dnešný Libanon, kde aj dnes nájdete divo rastúce olivovníky. Odtiaľ sa rozšírili po celom Stredomorí a po objavení Ameriky ich exportovali v priebehu XVI. a XVII. storočia do Peru, Chile, Argentíny a Mexika. Olivovník prišiel na Pyrenejský polostrov s Feničanmi asi 2700 rokov dozadu. Aj tak je to dosť neskoro, ak zoberieme v úvahu využitie olivovníkov u Egypťanov (v hrobke Tutanchamóna sa našli koruny pripravované z olivových vetvičiek) alebo ekonomická dôležitosť u Kréťanov tak, ako napísal kráľ Minos v roku 2500 pred Kristom.

2. Posvätný strom

V dobe klasických Atén bol olivovník prítomný vo všetkých záhradách a bolo zakázané sa ho dotýkať. Vinníci za zrezanie alebo poškodenie olivovníkov boli poslaní do vyhnanstva. Grécki bohovia ako Herkules a Aténa boli spájaní s olivovníkom. V Biblii je asi 400 zmienok o olivovníkoch alebo o olejoch z nich, ktorý sa stal základom mastí posledného pomazania a svetlom, ktoré svietilo v chrámoch a domácnostiach. Prvým príkladom z Biblie je, keď Ježiš vyšiel na olivových vrch a druhý, keď sa k Noemovi holubica vrátila s olivovou ratolesťou.

3. Lingvistický pôvod

Pôvod slova má hlboké korene a vo viacerých európskych jazykoch je slovo veľmi podobné. V španielčine je to „olivo“, vo francúzštine „olivier“, v angličtine „olive“, v taliančine „olivo“, v nemčine „olive“. Keď je olivovník divo rastúci, v španielčine má mená ako „acebuche“, „acehuche“, „acembuche“, „azuche“, „olivo bordizo“, „oleastro“ a „olivastro“.

4. Olivovník v literatúre

Olivovník zanechal stopy aj v literatúre. Najlepší španielski básnici XX. storočia mu venujú krásne verše. Medzi takýchto básnikov patrí Antonio Machado, Federico García Lorca  alebo Pablo Neruda.

5. Symbol mieru, víťazstva a počestnosti

Olivovník je typický symbol mieru. Olivová vetvička sa stala veľkou ikonou (bohyňa Minerva bola prezentovaná s vetvičkou olivovníka v ruke a v dnešnej dobe vlajka OSN má korunu z vetvičiek olivovníka, ktorá objíma celý svet ako symbol všeobecného mieru). Ale vedeli ste o tom, že olivovník bol považovaný aj za symbol víťazstva a počestnosti? Víťazov olympijských hier a víťazov vojny korunovali vetvičkami olivovníkov.

Related posts

Blog
Čo potrebuje každý šalát?

Čo potrebuje každý šalát?

Blog

BORGES JE SUPERBRANDS!

Login required

or with your email address

There has ben an error please try again later