Blog

5 vecí, ktoré ste o olivovníkoch (možno) nevedeli

14 mája 2018

Chcete vedieť niečo viac o kultúre olivového oleja?

1. Prvé olivovníky…

sa zrodili v oblasti, ktorá predstavuje dnešný Libanon, kde aj dnes nájdete divo rastúce olivovníky. Odtiaľ sa rozšírili po celom Stredomorí a po objavení Ameriky ich exportovali v priebehu XVI. a XVII. storočia do Peru, Chile, Argentíny a Mexika. Olivovník prišiel na Pyrenejský polostrov s Feničanmi asi 2700 rokov dozadu. Aj tak je to dosť neskoro, ak zoberieme v úvahu využitie olivovníkov u Egypťanov (v hrobke Tutanchamóna sa našli koruny pripravované z olivových vetvičiek) alebo ekonomická dôležitosť u Kréťanov tak, ako napísal kráľ Minos v roku 2500 pred Kristom.

2. Posvätný strom

V dobe klasických Atén bol olivovník prítomný vo všetkých záhradách a bolo zakázané sa ho dotýkať. Vinníci za zrezanie alebo poškodenie olivovníkov boli poslaní do vyhnanstva. Grécki bohovia ako Herkules a Aténa boli spájaní s olivovníkom. V Biblii je asi 400 zmienok o olivovníkoch alebo o olejoch z nich, ktorý sa stal základom mastí posledného pomazania a svetlom, ktoré svietilo v chrámoch a domácnostiach. Prvým príkladom z Biblie je, keď Ježiš vyšiel na olivových vrch a druhý, keď sa k Noemovi holubica vrátila s olivovou ratolesťou.

3. Lingvistický pôvod

Pôvod slova má hlboké korene a vo viacerých európskych jazykoch je slovo veľmi podobné. V španielčine je to „olivo“, vo francúzštine „olivier“, v angličtine „olive“, v taliančine „olivo“, v nemčine „olive“. Keď je olivovník divo rastúci, v španielčine má mená ako „acebuche“, „acehuche“, „acembuche“, „azuche“, „olivo bordizo“, „oleastro“ a „olivastro“.

4. Olivovník v literatúre

Olivovník zanechal stopy aj v literatúre. Najlepší španielski básnici XX. storočia mu venujú krásne verše. Medzi takýchto básnikov patrí Antonio Machado, Federico García Lorca  alebo Pablo Neruda.

5. Symbol mieru, víťazstva a počestnosti

Olivovník je typický symbol mieru. Olivová vetvička sa stala veľkou ikonou (bohyňa Minerva bola prezentovaná s vetvičkou olivovníka v ruke a v dnešnej dobe vlajka OSN má korunu z vetvičiek olivovníka, ktorá objíma celý svet ako symbol všeobecného mieru). Ale vedeli ste o tom, že olivovník bol považovaný aj za symbol víťazstva a počestnosti? Víťazov olympijských hier a víťazov vojny korunovali vetvičkami olivovníkov.

Related posts

Blog
Tri tipy pre vaše cestoviny

Tri tipy pre vaše cestoviny

Blog
Ako na vegánske cestoviny – tri recepty

Ako na vegánske cestoviny – tri recepty

Login required

or with your email address

There has ben an error please try again later