Blog

PRAVDA ALEBO MÝTUS? PRIBERÁ SA Z CESTOVÍN?

5 septembra 2018

Aj vy ste už neraz počas diéty automaticky odmietli cestoviny? Veľká chyba! Všeobecná mienka, že z cestovín sa priberá vznikla preto, že ľudia nepoznajú ich nutričné hodnoty. Cestoviny by totiž mali byť súčasťou zdravej výživy.

Cestoviny neobsahujú také množstvo tuku ako omáčky, ktorými sa ochucujú. Napríklad pri 100 g pšeničných cestovín telo prijíma 350 kalórií, z toho 15% tvoria sacharidy, čo je potrebná dávka pre fyzicky aktívneho človeka. Nemusíte sa teda obávať, že z nich priberiete.

Sú zložené z bielkovín, minerálov, vody a veľmi malého množstva tuku. Z minerálov prevažuje vápnik, draslík, železo, horčík, fosfor a obsahuje aj veľké množstvo vitamínov a stopových prvkov.

Majú vysoký obsah gluténu, vďaka čomu dokážu rýchlo zasýtiť. Dnes už zoženiete aj bezgluténové cestoviny. Sú vhodné aj pri diétach na chudnutie kvôli obsahu celulózy, ktorá pomáha správnemu fungovaniu čriev.

Mýtus sa najlepšie dokáže vyvrátiť pri porovnávaní. Napríklad: porcia 100 g cestovín pokvapkaných extra panenským olivovým olejom s paradajkou a trochou strúhaného parmezánu má 500 kalórií a taká praženica so šunkou alebo slaninou, olivovým olejom a hranolčekmi má 1 000 kalórií.

Rovnako sme porovnali aj tanier cestovín s jednou porciou zákusku, pričom počet kalórií zákusku vo veľkom prekonáva tanier s cestovinami. Podobne sú na tom aj sladené nápoje, ktoré neposkytujú ani len tretinu živín, ktoré získavame z cestovín.

Tak, ako to pri chudnutí chodí, základ je strážiť si veľkosť porcie. Práve v tom tkvie správna diéta, pri ktorej môžete konzumovať cestoviny a súčasne si udržať váhu.

Related posts

Blog
Nejlepší glazovaná zelenina

Najlepšia glazovaná zelenina

Blog
Jak dochutit rajčata?

Ako dochutiť paradajky?

Login required

or with your email address

There has ben an error please try again later