Blog

STREDOMORSKÁ STRAVA PROTI SRDCOVO-CIEVNYM CHOROBÁM

1 marca 2022

Jedným z hlavných záverov najväčšej štúdie o stredomorskej strave PREDIMED po sledovaní rôznych študijných skupín počas piatich rokov bolo, že stredomorská strava doplnená o orechy (ako sú mandle, lieskové orechy a vlašské orechy) a extra panenský olivový olej, môže znížiť možnosť závažných kardiovaskulárnych ochorení až o 30 %.

Čo sú to kardiovaskulárne ochorenia?

Sú hlavnou príčinou úmrtí na celom svete a postihujú obe pohlavia rovnako. Kardiovaskulárne ochorenia sú tie, ktoré súvisia so srdcom a krvnými cievami:

* Koronárna choroba srdca: ochorenie krvných ciev, ktoré zásobujú srdcový sval.

* Cerebrovaskulárne ochorenia, ktoré postihujú cievy zásobujúce mozog.

* Ochorenie periférnych tepien postihuje cievy, ktoré zásobujú horné a dolné končatiny.

* Reumatické ochorenie srdca: lézie srdcového svalu a srdcových chlopní v dôsledku reumatickej horúčky.

* Vrodené srdcové choroby sú tie malformácie srdca prítomné od narodenia.

* Hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia: krvné zrazeniny (tromby) v žilách nôh, ktoré sa môžu odlomiť (embólia) a usadiť sa v cievach srdca a pľúc.

* Srdcové infarkty a cerebrovaskulárne príhody (CMP) sú tiež zvyčajne akútne javy, ktoré sú spôsobené najmä obštrukciami, ktoré bránia prietoku krvi do srdca alebo mozgu.

Ako bojovať s kardiovaskulárnymi chorobami?

Väčšine možno predísť zmenou návykov, ako je fajčenie, zlá strava, fyzická nečinnosť, obezita alebo vysoký krvný tlak.

Výsledky štúdie PREDIMED ukazujú, že stredomorská strava (s extra panenským olivovým olejom a orechmi) podstatne znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení až o 30 %.

Štúdie sa zúčastnilo celkovo 7 500 ľudí starších ako 55 rokov. Všetci účastníci mali na začiatku vysoké riziko kardiovaskulárnych ochorení, ale nikdy v histórii nemali žiadny typ kardiovaskulárnej príhody. Účastníkom boli náhodne pridelené tri diéty: stredomorská strava doplnená olivovým olejom (1 liter za týždeň), stredomorská strava doplnená zmiešanými orechmi (30 g vlašských orechov a mandlí denne) a nízkotučná diéta. Účastníci štúdie tiež dostali školenie o strave a v závislosti od skupiny aj zásoby extra panenského olivového oleja alebo orechov (mandle, lieskové orechy a vlašské orechy).

Počas priemerne 5-ročného sledovania utrpelo 288 účastníkov kardiovaskulárnu príhodu. V prípade tých, ktorí držali stredomorskú diétu s olivovým olejom, bolo 96 prípadov, v prípade tých, ktorí držali stredomorskú diétu s miešanými orechmi, to bolo 83 prípadov, zatiaľ čo tento počet sa zvýšil na 109 prípadov medzi tými, ktorí držali diétu s nízkym obsahom tuku.  Inými slovami, riziko kardiovaskulárnych ochorení sa znížilo o 30 % u tých, ktorí konzumovali výživový doplnok s orieškami a o 28 % u tých, ktorí konzumovali extra panenský olivový olej.

Tieto výsledky boli publikované v roku 2013 v prestížnom časopise New England Journal of Medicine.

Stredomorská strava, nehmotné kultúrne dedičstvo UNESCO

Stredomorská strava je jedným z našich najcennejších aktív. V roku 2010 ho UNESCO zaradilo do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ako stravu s hodnotou pre zdravie na medzinárodnej úrovni.

Stredomorská strava sa vyznačuje vysokou konzumáciou olivového oleja, zeleniny, obilnín, ovocia a orechov, dobrým príjmom rýb a hydiny s malou dávkou vína. Namiesto toho odporúča nízky príjem mliečnych výrobkov a obmedzenie červeného a spracovaného mäsa a sladkostí.

Výhody stredomorskej stravy by teda mohli vysvetliť, prečo je výskyt kardiovaskulárnej úmrtnosti nižší v stredomorských krajinách v porovnaní s inými krajinami severnej Európy alebo Spojenými štátmi a východnými krajinami.

Related posts

Blog
Sviatok Valentín - recepty na Valentín

6 VEĽMI CHUTNÝCH SPÔSOBOV, AKO POVEDAŤ „ĽÚBIM ŤA“

Blog
Jak používat balzámový ocet Modena

AKO POUŽÍVAŤ BALZAMOVÝ OCOT Z MODENY

Login required

or with your email address

There has ben an error please try again later