My a veľké množstvo štúdií budeme aj naďalej celému svetu opakovať, že olivový olej má veľa zdraviu prospešných účinkov. Ide o 100% rastlinný tuk s vysokým obsahom mononenasýtených mastných kyselín a prírodných antioxidantov, ktoré vám poskytujú veľké množstvo výhod.
Reguluje hladinu cholesterolu
Olivový olej tvorí predovšetkým kyselina olejová. Ide o mononenasýtenú mastnú kyselinu, ktorá zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu (HDL) a pomáha znížiť hladinu zlého cholesterolu (LDL). Prečo je to dôležité? Dobrý cholesterol má totiž na starosti prenos cholesterolu do pečene, kde sa odstraňuje. Zlý cholesterol ho prenáša z pečene do tkanív. Spôsobuje nahromadenie cholesterolu na stenách tepien, čím môže dôjsť k trombóze, infarktu myokardu alebo mozgovej príhode.
Zlepšuje srdcovocievny stav
Na základe predchádzajúceho bodu môžeme potvrdiť, že olivový olej podporuje srdcovocievny systém. Jeho konzumácia sa odporúča aj pri cukrovke, zvýšenom krvnom tlaku, obezite a iných ochoreniach, ktoré sú spojené so srdcom a obehovým systémom.
Chráni pred starnutím buniek
Ďalšou výhodou sú jeho antioxidačné schopnosti. Obsahuje tzv. polyfenoly, ktoré pomáhajú v boji proti voľným radikálom a oxidácii buniek. Oxidácia tela spôsobuje starnutie. Starnite zdravo!
Rakovina prsníka
„Štyri lyžice olivového oleja každý deň znižujú z dvoch tretín riziko vzniku rakoviny prsníka“. K takémuto záveru dospeli štúdia PREDIMED, ktoré sa venovali prevenciám pomocou stredomorskej diéty. Extra panenský olivový olej pomáha zastaviť vývoj zhubných buniek v počiatočnom štádiu. Je ideálnym na prevenciu pre svoje protirakovinové a protizápalové vlastnosti.
Zlepšuje fungovanie tráviaceho systému
Má pozitívne účinky na žalúdočné, pankreatické a žlčové sekréty. Pomáha pri trávení a zmierňuje bolesti spôsobené pálením záhy (ak ide o bolesti v ojedinelých prípadoch). Avšak v prípade častých bolestí odporúčame vyhľadať pomoc lekára, keďže kyslosť v žalúdku sa môže spájať so závažnejším poškodením tráviaceho aparátu.