Blog

KVET OLIVOVNÍKA, KÔSTKOVICA A INÉ ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE OLIVOVNÍKA

20 novembra 2018

Květ olivovníku

Má hustú korunu. Hrubý, krátky a skrútený kmeň. Jeho plody sú olivy…

Čo ešte viete o tomto úžasnom strome? V tomto článku vám predstavíme 5 základných informácií, ktoré by mal vedieť každý milovník extra panenského olivového oleja:

Predchodcom je Olivovník planý

Je tiež známy aj pod názvom Olivovník divý. Je menšieho vzrastu, podobný kru s konármi porasteného ostňami. Jeho plod je oliva divoká, podobná klasickým olivám avšak menšej veľkosti. Vyskytuje sa prevažne v stredomorských oblastiach. Hoci sa vie prispôsobiť rôznej pôde a vysokým teplotám, je veľmi citlivý na mráz.

Považoval sa za nesmrteľný strom

Počas prvých 10 rokov je kmeň olivovníka šedý a rovný. Neskôr sa kmeň zakrúti, zhrčkavie a stmavne. Korene sú rozvetvené nad povrchom. Ak je strom nakazený nejakou chorobou, vytvoria sa nové výhonky, ktoré mu pomôžu chorobu prekonať. Z tohto dôvodu sa v staroveku považoval za nesmrteľný strom.

Ako vyzerajú kvety olivovníka

Majú belavé lupene, ktoré rastú na malých vetvičkách. Zvyknú kvitnúť od apríla do júna, závisí o odrody, zóny, klímy a pod. Tento proces zavŕši vznik kôstkovíc, čiže olív.

Aké podmienky potrebuje?

Olivovníku sa darí v stredomorskej oblasti so zriedkavými zrážkami. Dobre znáša suchá, teploty od -10°C do 40°C. Potrebuje dostatok svetla a prúdenie vzduchu. Ide o veľmi odolný a dlho žijúci strom. Niektoré sa dožívajú tisícky rokov.

Existuje vyše 200 druhov

Len v Španielsku napočítali 262 druhov olivovníkov. Každý z nich je prispôsobený určitému typu klímy a pôdy, hoci nie všetky sú kvalitné. Všetky odrody tak ponúkajú širokú škálu olív. Každá z nich sa líši vo veľkosti, farbe alebo chuti. Napríklad odroda olív gordal sevillana patrí medzi najväčšie a najmenšie sú olivy odrody arbequina.

 

 

 

Related posts

Blog
Tri spôsoby ako využiť tekvicu v jednoduchých receptoch

TRI SPÔSOBY AKO VYUŽIŤ TEKVICU V JEDNODUCHÝCH RECEPTOCH

Blog
Recepty bez lepku, bezgluténové recepty, celiakia recepty

5 RECEPTOV BEZ LEPKU!

Login required

or with your email address

There has ben an error please try again later