Blog

OLIVOVÝ OLEJ, KUCHYNSKÁ TROFEJ

6 decembra 2018

Ak by ste chceli zrátať, na čo všetko môžete použiť olivový olej, určite by vám nestačili prsty na rukách. V nasledujúcom článku vám uvedieme zopár kulinárskych tipov, v ktorých využijete olivový olej. Takže zapásať zásteru a do toho!

Za studena: od dressingu po marinády

Najväčšie čaro extra panenského olivového oleja získate v surovej forme, vtedy môžete zachytiť všetky jeho senzorické vlastnosti. Môžete ho použiť na ochutenie, pričom dodáva špeciálny šmrnc dokonca aj čokoládovým zákuskom. Využijete ho aj na prípravu marinád a dressingov, napríklad stará dobrá klasika – marináda s cesnakom a mletou paprikou. Kulinárske techniky, ktoré majú konzervovať, zmäkčiť alebo zjemniť arómu mäsa, sa dnes vyskytujú v mnohých receptoch. Ak ste sa ešte nevyskúšali, odporúčame. Uvidíte, že vás čaká jednoduchá príprava a chutný výsledok.

Netreba zabúdať ani na konzervačné vlastnosti olivového oleja. Už po stáročia sa extra panenský olivový olej používa ako prírodný konzervant čerstvých potravín ako mias, rýb, syrov a zeleniny. Dokáže potraviny ochrániť pred nákazou. Preto je ideálnou surovinou na prípravu polo-konzervovanej zeleniny, syra a sušených paradajok alebo, ak chcete mať po ruke vždy čerstvé bylinky.

A nielen za studena

Za studena poskytuje olivový olej to najlepšie zo seba, avšak nezanedbateľné nie sú ani jeho vlastnosti, keď mu pridáte na teplote. Výborne znáša vysoké teploty, pri ktorých sa nerozkladá ani nestráca svoje kvality. Preto je vhodnou voľbou aj pri kulinárskych technikách spojených so smažením.

Navyše môžete ho použiť aj na zaváranie (dlhé varenie na jemnom ohni), praženie (varenie na jemnom ohni) alebo mierne praženie (varenie na silnom ohni za stáleho miešania). Ako sami vidíte, má zastúpenie pri ktorejkoľvek kulinárskej technike, ktorá vyžaduje tuk.

Ďalšie zastúpenie má aj pri príprave jedla v rúre. Je ideálnou náhradou masla pri mazaní mís a perfektný na potraviny, ktoré sa budú piecť nasucho bez pary. Obyčajná zelenina pokropená trochou olivového oleja, soľou a korením je najobľúbenejšou klasikou.

Sladké pečenie

Extra panenský olivový olej je veľmi dobrou emulznou látkou, ktorá dodáva textúru a telo ostatným ingredienciám. Môžete to spozorovať pri dressingoch, omáčkach ako napríklad majonéza a alioli alebo pri príprave studenej španielskej polievky salmorejo.

Hodí sa však aj k sladkým pochúťkam. Okrem spomínanej náhrady masla alebo margarínu sa veľmi dobre hodí na prípravu dezertov, napríklad piškótového cesta, sušienok alebo mliečnej ryže.

 

 

Related posts

Blog
Tri spôsoby ako využiť tekvicu v jednoduchých receptoch

TRI SPÔSOBY AKO VYUŽIŤ TEKVICU V JEDNODUCHÝCH RECEPTOCH

Blog
Recepty bez lepku, bezgluténové recepty, celiakia recepty

5 RECEPTOV BEZ LEPKU!

Login required

or with your email address

There has ben an error please try again later