Blog

ČO JE TO COUPAGE Z OLIVOVÉHO OLEJA?

14 januára 2019

Čo je to coupage z olivového oleja?

Koľkokrát ste počuli slovo coupage v spojení s vínami? Vedeli ste, že sa používa aj v spojení s olejmi? Okrem jednoodrodových olivových olejov (ktoré sa vyrábajú výhradne z jedného druhu olív), coupage z extra panenského olivového oleja spája pri príprave niekoľko rôznych odrôd olív. Obťažnosť – alebo úspech, podľa toho, ako sa na to pozeráte – spočíva v správnom výbere a skombinovaní každej odrody.

Výber najlepších surovín je v tomto prípade kľúčovým krokom, aby ste obdržali produkt najvyššej kvality. Jednotlivé odtiene každého extra panenského olivového oleja, či už ide o jednoodrodové alebo coupage, sa líšia v závislosti od charakteristík zberu a príslušného roka. To sa potom ukáže (podobne ako u vín) v jedinečnom pocite v ústach, ktorý každý druh zanechá.

Dôležitú úlohu pri príprave akéhokoľvek olivového oleja (a akéhokoľvek coupage) zohráva majster vo výrobe olivového oleja. Ide o človeka, ktorý je odborníkom na lisovanie olív a dohliada na proces získavania každého druhu olivového oleja z rôznych odrôd olív. A taktiež aj na samotné coupage. Jeho odborné znalosti a odhodlanie sú základom pre produkciu najlepšieho extra panenského olivového oleja a najlepšie zodpovie na otázku, aký druh coupage je pravdepodobne najpopulárnejší u spotrebiteľov.

Organoleptická analýza každej odrody a stupeň zlučiteľnosti chuti s inými odrodami – najlepšie z tej istej oblasti – pomáhajú určiť, ktoré druhy olív majú byť zmiešané v coupage. Cieľom je vytvoriť extra panenský olivový olej s veľmi povzbudzujúcim vzhľadom, chuťou a arómou. Výroba coupage umožňuje objavovať nové chute a vône a vymieňať názory pri degustácii, kým nenájdete olej s jedinečnou kombináciou rôznych olív. Rovnako ako každý dobrý extra panenský olivový olej je možné degustovať coupage olivového oleja samostatne, aby ste vychutnali všetky jeho vlastnosti. Môžete ho však využiť aj ako ochucovadlo, ktoré obohatí chuť každého jedla.

Existuje veľa druhov coupages ako aj zmesi odrôd olív, ktoré sa dajú vyrobiť. A zoznam odrôd na celom svete je veľmi dlhý: Arbequina, Hojiblanca, Picual, Morisca, Blanqueta, Coratina, Rosciola, Koroneiki a Kalamata sú len niektoré odrody nachádzajúce sa v oblasti Stredozemného mora, ktoré sa používajú na výrobu jedinečných olivových olejov. Konkrétny druh coupage si môžete zvoliť v závislosti od požadovanej sladkosti, intenzity, horkosti alebo jemnosti akú v ústach preferujete. Je potrebné pripomenúť, že každá odroda má svoju vlastnú chuť, farbu a arómu.

 

Related posts

Blog
Recepty bez lepku, bezgluténové recepty, celiakia recepty

5 RECEPTOV BEZ LEPKU!

Blog

AKO ZAČAŤ VÁŠ DEŇ SPRÁVNE?

Login required

or with your email address

There has ben an error please try again later