Blog

POVEDZTE, ČO HĽADÁTE A MY PORADÍME, KTORÝ OLIVOVÝ OLEJ POUŽIŤ

18 februára 2019

Všetci sa zhodujú, že olivový olej je gastronomickým pokladom. Ide o prirodzený antioxidant, ktorý zabraňuje vývinu kardiovaskulárnych chorôb a pomáha zvyšovať hladinu “dobrého” cholesterolu. Aké sú rôzne odrody, na čo slúžia aromatizované oleje? Je podstatné, či je olej organický? V tomto článku sa pokúsime odpovedať na všetky.

Ste v obchode a vyberáte spomedzi olejov, ale neviete, ktorý z nich vybrať? Základné otázky sú: na čo ho chcete použiť a aké vlastnosti chcete, aby olej mal? Akonáhle budete vedieť odpoveď na tieto otázky, zvyšok bude jednoduchší. Každopádne sa nemusíte obávať, pretože ktorýkoľvek extra panenský olivový olej vyberiete bude ideálny.

Chcem jemný olej: Siahnite po odrode Arbequina. Jemná aróma z mandlí a zeleného jablka z neho tvorí elegantného spoločníka. Dokonale sa hodí k morským plodom alebo rybám. Je ideálny na prípravu zákuskov, u ktorých ste si neboli istí, aký typ olivového oleja bude vhodný. Jednoducho olej so štýlom.

Chcem ovocný olej: Vyskúšajte odrodu Hojiblanca. Ide o jedinečný olej s jemnou ovocnou príchuťou. Zároveň však zanechá intenzívnu príchuť v ústach. Hojiblanca vždy prináša jedinečnosť takým jedlám, ktoré potrebujú sviežosť a rovnováhu, bez toho, aby ste vylúčili chute ostatných zložiek. Skúste napríklad na prípravu gazpacha a marinád.

Chcem silný olej: Stavte na odrodu Picual. Je ideálnou voľbou, ak hľadáte intenzívny olej, ktorý zanechá silnú chuť. Perfektne sa hodí k octovej zálievke. Chcete trošku  zintenzívniť chuť údených šuniek a syrov? Pridajte štipku oleja a objavíte nové a neuveriteľné kombinácie chutí.

Chcem olej šetrný k životnému prostrediu: Vyberte z ekologickej výroby. Tieto oleje sa získavajú z odrôd, v ktorých neboli použité žiadne chemikálie. Sú prospešné nielen pre pôdu, ale aj pre spotrebiteľa, ktorý dostane produkt so všetkými svojimi vlastnosťami v perfektnom stave. Takýto typ oleja je najviac využívaný a udržateľný.

Chcem iný olej: Rozhodnite sa pre jednu z chutí. Ak chcete pri mimoriadnych príležitostiach prekvapiť, je najistejšou možnosťou vybrať olej, ktorý zanechá na hostí dojem. Pre tieto chvíle sú ideálne ochutené oleje. Dodávajú jedlám jemnú príchuť napríklad cesnaku, bazalky, zázvoru alebo citrónu. Mať zásobu ochutených olejov v špajze je základ. Dôležité je vedieť, kedy a ku ktorým jedlám olej použiť. Vedeli ste, že olivový olej s čiernym korením sa výborne hodí k rizotu?

Related posts

Blog
Tri spôsoby ako využiť tekvicu v jednoduchých receptoch

TRI SPÔSOBY AKO VYUŽIŤ TEKVICU V JEDNODUCHÝCH RECEPTOCH

Blog
Recepty bez lepku, bezgluténové recepty, celiakia recepty

5 RECEPTOV BEZ LEPKU!

Login required

or with your email address

There has ben an error please try again later