Blog

JE NA VARENIE LEPŠÍ OLIVOVÝ OLEJ ALEBO MASLO?

6 augusta 2019

Stará známa otázka, ktorá má jedinú odpoveď: olivový olej je oveľa zdravší, a preto je aj vhodnejší. Potvrdili to aj vedci z Harvardskej univerzity, ktorí predstavili tzv. „harvardský zdravý tanier“. Tento zobrazuje klasické zloženie potravinovej pyramídy. Okrem ovocia a zeleniny tvoria súčasť zdravého stravovania aj tuky, ktoré by ste mali získavať prostredníctvom olivového oleja a nie masla. Kto by mohol oponovať Harvardu?

Odôvodnenia sú nasledovné: olivový olej dokáže pri vyprážaní odolať vyšším teplotám (až do 210 ºC oproti 110 ºC u masla). Ide o veľmi dôležitý faktor, keďže sa potravine pri vysokej teplote začne meniť chemické zloženie. To môže spôsobiť tvorbu škodlivých látok pre zdravie, akými sú voľné radikály. Ak vezmete do úvahy, že priemerná teplota pri vyprážaní jedál je 180 ºC, tak je olivový olej jasná voľba.

Ďalej treba spomenúť, že v prípade masla ide o živočíšny tuk (mliečny výrobok). Obsahuje 70% nasýtených mastných kyselín, ktoré spôsobujú zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi, čo môže viesť k zvýšeniu rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Na druhej strane olivový olej je rastlinný tuk z obsahom 10-15% nasýtených mastných kyselín. Navyše obsahuje 50% až 82% kyseliny olejovej (omega-9), medzi 4% až 8% kyseliny linolovej (omega-6) a menej ako 1% kyseliny linolenovej (omega-3), ktoré pomáhajú v boji proti zvýšenému cholesterolu. Nezabudnime ani na vitamín E a jeho antioxidačné účinky a určite uznáte, že v prípade olivového oleja ide o jednoznačného víťaza.

Related posts

Blog
Recepty bez lepku, bezgluténové recepty, celiakia recepty

5 RECEPTOV BEZ LEPKU!

Blog

AKO ZAČAŤ VÁŠ DEŇ SPRÁVNE?

Login required

or with your email address

There has ben an error please try again later