Blog

5 ZÁKLADNÝCH OTÁZOK O EXTRA PANENSKOM OLIVOVOM OLEJI

19 septembra 2019

Konzumujete olivový olej každý deň? Pravdepodobne áno, používate však extra panenský olivový olej? Viete, aké sú okrem ceny hlavné rozdiely medzi olivovými olejmi? Venujte 5 minút tomuto príspevku a určite objavíte niečo nové o najdôležitejšej potravine stredomorskej diéty a kuchyne.

Čo znamená EPOO?

Sú to iniciály pre extra panenský olivový olej. EPOO tvorí čistá šťava z olív, čiže je najvyššou kvalitou oleja. Extrahuje sa iba mechanickým procesom a za nízkej teploty (až do 28 stupňov) v rovnaký deň zberu. Olivy musia byť najvyššej kvality a v optimálnom stave. Fyzikálno-chemická analýza a ochutnávka potvrdia jeho kvalitu. Ktokoľvek však dokáže ľahko rozoznať EPOO len tým, že ho vyskúša. Má ovocnú príchuť a má nízku kyslosť (medzi 0,2 ° a 0,3 °). Navyše kyslosť nesúvisí so samotnou chuťou, ale so zhoršením kvality oleja a predstavuje množstvo voľných mastných kyselín, ktoré obsahuje.

Prečo EPOO?

Olivový olej, ktorý nie je extra panenský sa získava zmiešaním EPOO s olejom, ktorý neprešiel skúškami arómy, chuti alebo kyslosti, aby mohol byť považovaný za extra panenský. Navyše EPOO obsahuje zdraviu prospešné látky ako sú mononenasýtené mastné kyseliny (kyselina olejová), vitamín E (antioxidant), fytosteroly (znižujúce cholesterol) a fenolových zlúčenín (antioxidanty).

Kedy variť s EPOO?

S EPOOm uvaríte všetky jedlá. Nie je pravda, že olivový olej je na vyprážanie a extra panenský na ochucovanie. Jeden alebo druhý olej sa odporúča v závislosti od chuti, ktorú chcete dať jedlu. Predstavte si, aké veľkolepé a intenzívne by boli volské oká a grilované jedlá s tak výraznou chuťou dobrého extra panenského olivového oleja a jedinečnosťou odrôd olív (Hojiblanca, Picual, Arbequina). Jednoducho nezabudnuteľné! Nie je možné prekonať to, čo ponúka EPOO. Zapamätajte si: ​​s EPOOm uvaríte všetky jedlá. Olivový olej, ktorý nie je extra panenský, je vhodný, ak nechcete, aby v jedle prevládala jeho chuť, zatiaľ čo pri vyprážaní lepšie odoláva vysokým teplotám.

Sú mononenasýtené mastné kyseliny olivového oleja zlé?

Nie! Naopak, sú veľmi dobré. Zlé sú nasýtené mastné kyseliny. Olivový olej obsahuje mononenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú nielen neškodné pre telo, ale tiež pomáhajú zmierňovať škodlivé účinky živočíšnych tukov. Z tohto dôvodu sa olivový olej považuje za veľmi zdravý. Početné štúdie PREDIMED preukázali, že pôsobí proti ateroskleróze, oxidácii buniek a krvnému tlaku, pomáha pri liečbe a prevencii cukrovky a niektorých typov rakoviny.

Priberá sa viac z EPOO ako z iného olivového oleja? Je rozdiel, či je na vyprážanie alebo dochucovanie?

Odpovedáme otázkou: Čo váži viac, kilo železa alebo kilo slamy? Rovnako je to s otázkou, z ktorých olivových olejov sa priberá? Akýkoľvek olivový olej má vždy rovnaký počet kalórií, čiže 900 kcal na 100 gramov. To, či prijmete viac alebo menej, bude závisieť od množstva oleja, ktoré skonzumujete. V šaláte zostane väčšina oleja na spodku, takže ho celý neskonzumujete. Jedlo, ktoré obalíte a vypražíte, absorbuje viac oleja a tým pádom skonzumujete aj viac kalórií.

V každom prípade je denné odporúčané množstvo oleja pre zdravú a vyváženú stravu približne 40 mililitrov (37 gramov).

Related posts

Blog
Tri spôsoby ako využiť tekvicu v jednoduchých receptoch

TRI SPÔSOBY AKO VYUŽIŤ TEKVICU V JEDNODUCHÝCH RECEPTOCH

Blog
Recepty bez lepku, bezgluténové recepty, celiakia recepty

5 RECEPTOV BEZ LEPKU!

Login required

or with your email address

There has ben an error please try again later