Soľ, ocot a olej tvoria základ dresingu každého šalátu. Úspech chutného šalátu však závisí od kvality a množstva týchto ingrediencií, ako aj od momentu, kedy ich pridáte. Na dosiahnutie najlepšej chuti zohráva poradie dôležitú úlohu.
Najskôr soľ alebo ocot? Obe suroviny sú základné dochucovadlá šalátov. V akom poradí ich pridávať? Odborníci sa nedokázali zhodnúť jednohlasne. Niektorí hovoria, že najprv je treba pridať soľ. Iní tvrdia, že soľ ako tuhú a rozpustnú surovinu je lepšie pridať až po octe, ktorý ju rozpustí. V každom prípade, obe suroviny pridávajte s rozvahou. Nie je nič horšie ako presolený či príliš kyslý šalát.
Ak nemáte radi ocot, siahnite po balzamovom octe z Modeny, ktorý je slabší a menej kyslý ako vínny ocot. Možno však neviete, že existuje aj mnoho ďalších alternatív, napríklad ocot zo šumivého vína (špan. cava), jablčného muštu alebo medu. Ochutnajte a určite si prídete na svoje.
Olivový olej na záver. Na tomto bode sa zhodli všetci. Jednou z vlastností tohto „tekutého zlata“ je vysoká hustota, ktorá dokáže spojiť všetky prísady. Ak pridáte olej hneď na začiatku, vytvorí sa okolo jedla vrstva, ktorá zabráni absorpcii soli a octu. Tým zabráni dobrému premiešaniu, čo následne pocítite aj vo výslednej chuti.
Tip: Ak ste si tieto tri produkty vybrali poctivo a pridali do šalátu v správnom poradí, nezabudnite ho okamžite konzumovať. Možno ste nevedeli, ale dochucovadlá urýchľujú kazenie zeleniny.
Ako zabránite rýchlemu kazeniu šalátov? Dresing si nachystajte do inej nádoby a šalát ochuťte tesne pred konzumáciou. Najskôr premiešajte ocot so soľou. Po rozpustení soli pridajte olej. Na prípravu základného dresingu potrebujete štyri lyžice extra panenského olivového oleja na lyžicu octu (prípadne tri lyžice extra panenského olivového oleja, ak ocot nie je príliš silný) a soľ. Ak pripravujete šalát pre viac ľudí, nechajte dresingy na stole. Každý si dresing pridá podľa svojej chuti.