Vysoký krvný tlak (hypertenzia) je jedným zo závažných problémov verejného zdravia v 21. storočí. Je hlavnou príčinou úmrtia a postihnutí v rozvinutých krajinách. Extra panenský olivový olej a stredomorská diéta vám pomôžu v boji proti hypertenzii. Poskytujú potrebné látky potrebné k regulácii krvného tlaku.
Prvým krokom k prevencii hypertenzie je dodržiavať zdravé stravovanie. Rôzne štúdie, ako napríklad španielsky PREDIMED zistili spojitosť medzi konzumáciou polyfenolov (hlavný potravinový zdroj antioxidantov) a znížením rizika hypertenzie. Stredomorská diéta obsahuje veľké množstvo potravín bohatých na polyfenoly: zelenina, olivový olej, orechy, čaj, víno a červené ovocie.
Rozmanitosť rôznych výrobkov, ktoré konzumujete a uprednostňovanie čerstvých, sezónnych a minimálne spracovaných potravín zabezpečujú rozmanitosť živín a môžu maximalizovať pozitívne účinky vašej stravy.
Benefity extra panenského olivového oleja
Extra panenský olivový olej obsahuje veľké množstvo polyfenolov (100-600 mg/kg), ktoré majú veľký vplyv na stabilitu a nutričné vlastnosti oleja. Obsah fenolov v extra panenskom olivovom oleji je ovplyvnený rôznorodosťou, umiestnením, stupňom zrelosti a spôsobom extrakčného procesu pre daný olej. Pri rafinovaní oleja sa taktiež vytratia fenolové zlúčeniny. Z týchto dôvodov by ste mali vždy siahať po extra panenskom olivovom oleji.
Vďaka antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam konzumácia extra panenského olivového oleja so zvýšeným množstvom polyfenolov znižuje oxidačný stres a systémový zápal.
Váš tanier by mal obsahovať aj ovocie, zeleninu, orechy, semiačka a olivy. Sú dobrým zdrojom zdravých tukov, proteínov, prírodných antioxidantov a vlákniny.
Odporúčame zvýšiť príjem strukovín a rýb a znížiť príjem červeného mäsa. Nemali by ste konzumovať viac ako 4 vajcia týždenne a potraviny s vysokým obsahom cukru a tuku konzumujte len občasne v malých množstvách.
Polyfenoly a PREDIMED
V štúdii PREDIMED sa účinok konzumácie polyfenolov v arteriálnej hypertenzii hodnotil u 263 mužov a 325 žien s vysokým kardiovaskulárnym rizikom vo veku 55 až 80 rokov. U osôb s vyššou koncentráciou polyfenolov sa riziko hypertenzie znížilo o 36% v porovnaní s tými, ktorí mali nižšiu hladinu polyfenolov v tele.
Ďalšie čiastkové štúdie pridelili 1139 účastníkom s vysokým kardiovaskulárnym rizikom diétu na báze zníženého príjmu tukov a dve varianty stredomorskej stravy. Jedna bola doplnená o extra panenský olivový olej a druhá bola doplnená o orechy.
Pomocou štúdie zistili, že stredomorské stravovanie s olivovým olejom a orechmi prispievajú k zvýšeniu celkového množstva polyfenolov. Táto vysoká hladina polyfenolov viedla k pozitívnemu účinku na krvný tlak u starších obyvateľov v Stredomorí.
Výsledky PREDIMED potvrdili, že strava s potravinami bohatými na polyfenoly (predovšetkým extra panenský olivový olej a orechy) by mohla mať zásadný význam v prevencii a liečbe hypertenzie.