Blog

EXTRA PANENSKÝ OLIVOVÝ OLEJ NA VYSOKÝ KRVNÝ TLAK

11 novembra 2020

Extra panenský olivový olej na vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak (hypertenzia) je jedným zo závažných problémov verejného zdravia v 21. storočí. Je hlavnou príčinou úmrtia a postihnutí v rozvinutých krajinách. Extra panenský olivový olej a stredomorská diéta vám pomôžu v boji proti hypertenzii. Poskytujú potrebné látky potrebné k regulácii krvného tlaku.

Prvým krokom k prevencii hypertenzie je dodržiavať zdravé stravovanie. Rôzne štúdie, ako napríklad španielsky PREDIMED zistili spojitosť medzi konzumáciou polyfenolov (hlavný potravinový zdroj antioxidantov) a znížením rizika hypertenzie. Stredomorská diéta obsahuje veľké množstvo potravín bohatých na polyfenoly: zelenina, olivový olej, orechy, čaj, víno a červené ovocie.

Rozmanitosť rôznych výrobkov, ktoré konzumujete a uprednostňovanie čerstvých, sezónnych a minimálne spracovaných potravín zabezpečujú rozmanitosť živín a môžu maximalizovať pozitívne účinky vašej stravy.

Benefity extra panenského olivového oleja

Extra panenský olivový olej obsahuje veľké množstvo polyfenolov (100-600 mg/kg), ktoré majú veľký vplyv na stabilitu a nutričné vlastnosti oleja. Obsah fenolov v extra panenskom olivovom oleji je ovplyvnený rôznorodosťou, umiestnením, stupňom zrelosti a spôsobom extrakčného procesu pre daný olej. Pri rafinovaní oleja sa taktiež vytratia fenolové zlúčeniny. Z týchto dôvodov by ste mali vždy siahať po extra panenskom olivovom oleji.

Vďaka antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam konzumácia extra panenského olivového oleja so zvýšeným množstvom polyfenolov znižuje oxidačný stres a systémový zápal.

Váš tanier by mal obsahovať aj ovocie, zeleninu, orechy, semiačka a olivy. Sú dobrým zdrojom zdravých tukov, proteínov, prírodných antioxidantov a vlákniny.

Odporúčame zvýšiť príjem strukovín a rýb a znížiť príjem červeného mäsa. Nemali by ste konzumovať viac ako 4 vajcia týždenne a potraviny s vysokým obsahom cukru a tuku konzumujte len občasne v malých množstvách.

Polyfenoly a PREDIMED

V štúdii PREDIMED sa účinok konzumácie polyfenolov v arteriálnej hypertenzii hodnotil u 263 mužov a 325 žien s vysokým kardiovaskulárnym rizikom vo veku 55 až 80 rokov. U osôb s vyššou koncentráciou polyfenolov sa riziko hypertenzie znížilo o 36% v porovnaní s tými, ktorí mali nižšiu hladinu polyfenolov v tele.

Ďalšie čiastkové štúdie pridelili 1139 účastníkom s vysokým kardiovaskulárnym rizikom diétu na báze zníženého príjmu tukov a dve varianty stredomorskej stravy. Jedna bola doplnená o extra panenský olivový olej a druhá bola doplnená o orechy.

Pomocou štúdie zistili, že stredomorské stravovanie s olivovým olejom a orechmi prispievajú k zvýšeniu celkového množstva polyfenolov. Táto vysoká hladina polyfenolov viedla k pozitívnemu účinku na krvný tlak u starších obyvateľov v Stredomorí.

Výsledky PREDIMED potvrdili, že strava s potravinami bohatými na polyfenoly (predovšetkým extra panenský olivový olej a orechy) by mohla mať zásadný význam v prevencii a liečbe hypertenzie.

Related posts

Blog
Tri spôsoby ako využiť tekvicu v jednoduchých receptoch

TRI SPÔSOBY AKO VYUŽIŤ TEKVICU V JEDNODUCHÝCH RECEPTOCH

Blog
Recepty bez lepku, bezgluténové recepty, celiakia recepty

5 RECEPTOV BEZ LEPKU!

Login required

or with your email address

There has ben an error please try again later