Blog

STREDOMORSKÁ STRAVA, PREVENCIA PROTI ARTÉRIOSKLERÓZE

1 marca 2022

STREDOMORSKÁ STRAVA, PREVENCIA PROTI ARTÉRIOSKLERÓZE

Vedeli ste, že stredomorská strava obohatená o extra panenský olivový olej a orechy dokáže zvrátiť aterosklerózu krčných tepien už za jeden rok?

Stredomorská strava a olivové oleje bohaté na polyfenoly sú jednou možnosťou prevencie artériosklerózy.

Výsledky štúdie PREDIMED ukazujú, že prispôsobenie našich stravovacích návykov v prospech stredomorskej stravy a dostatočnej konzumácie extra panenského olivového oleja znižujú riziko symptomatickej periférnej artériosklerózy o 66 %. Zo študijných skupín v štúdii PREDIMED vyplýva, že s doplnkom orechov tiež zaznamenala významné 50% zníženie rizika v porovnaní s kontrolnou skupinou iba s extra panenským olivovým olejom.

Čo je artérioskleróza?

Ateroskleróza je ochorenie, ktoré postihuje steny tepien, vyvíja sa pomaly, postupne a spôsobuje zúženie tepny a stuhnutosť jej steny. Niekedy môže ateroskleróza upchať cievu a zabrániť prietoku krvi.

V závislosti od postihnutej arteriálnej oblasti sa môžu vyskytnúť rôzne klinické prejavy:

 

– Ak postihne koronárne tepny, dôjde k infarktu myokardu, angíne pectoris alebo náhlej smrti.

– Ak sú postihnuté tepny centrálneho nervového systému, dochádza k mozgovému infarktu (alebo cievnej mozgovej príhode) a prechodnému ischemickému záchvatu.

– Ak sú postihnuté tepny nôh, dochádza k intermitentnej klaudikácii (bolesť nôh, ktorá bráni chôdzi) a gangréne.

Extra panenský olivový olej, najlepší spojenec

Existuje vzťah medzi konzumáciou extra panenského olivového oleja (EVOO) a nižším výskytom kardiovaskulárnych ochorení, kognitívnych porúch a niektorých druhov rakoviny. Extra panenský olivový olej má niekoľko kvalít, medzi ktoré patrí jedinečný obsah lipidov (vysoký podiel mononenasýtených tukov ako je kyselina olejová) a vysoký obsah skvalénu, vitamínu E a polyfenolov, antioxidantov, ktoré svojou absorpciou modifikujú náš metabolizmus.

Stredomorská strava zahŕňa denný príjem 25-50 ml extra panenského olivového oleja: 2 polievkové lyžice denne.

PREDIMED bola prvá klinická štúdia, ktorá ukázala, že diétny zásah môže znížiť riziko ochorenia periférnych artérií. Tí, ktorí mali hrubšiu arteriálnu vrstvu v dôsledku aterosklerózy, sa výrazne zlepšili a došlo k regresii lézií u ľudí, ktorí držali stredomorskú stravu obohatenú o extra panenský olivový olej alebo orechy.

Related posts

Blog
Sviatok Valentín - recepty na Valentín

6 VEĽMI CHUTNÝCH SPÔSOBOV, AKO POVEDAŤ „ĽÚBIM ŤA“

Blog
Jak používat balzámový ocet Modena

AKO POUŽÍVAŤ BALZAMOVÝ OCOT Z MODENY

Login required

or with your email address

There has ben an error please try again later