Blog

STREDOMORSKÁ STRAVA, PREVENCIA PROTI ARTÉRIOSKLERÓZE

1 marca 2022

STREDOMORSKÁ STRAVA, PREVENCIA PROTI ARTÉRIOSKLERÓZE

Vedeli ste, že stredomorská strava obohatená o extra panenský olivový olej a orechy dokáže zvrátiť aterosklerózu krčných tepien už za jeden rok?

Stredomorská strava a olivové oleje bohaté na polyfenoly sú jednou možnosťou prevencie artériosklerózy.

Výsledky štúdie PREDIMED ukazujú, že prispôsobenie našich stravovacích návykov v prospech stredomorskej stravy a dostatočnej konzumácie extra panenského olivového oleja znižujú riziko symptomatickej periférnej artériosklerózy o 66 %. Zo študijných skupín v štúdii PREDIMED vyplýva, že s doplnkom orechov tiež zaznamenala významné 50% zníženie rizika v porovnaní s kontrolnou skupinou iba s extra panenským olivovým olejom.

Čo je artérioskleróza?

Ateroskleróza je ochorenie, ktoré postihuje steny tepien, vyvíja sa pomaly, postupne a spôsobuje zúženie tepny a stuhnutosť jej steny. Niekedy môže ateroskleróza upchať cievu a zabrániť prietoku krvi.

V závislosti od postihnutej arteriálnej oblasti sa môžu vyskytnúť rôzne klinické prejavy:

 

– Ak postihne koronárne tepny, dôjde k infarktu myokardu, angíne pectoris alebo náhlej smrti.

– Ak sú postihnuté tepny centrálneho nervového systému, dochádza k mozgovému infarktu (alebo cievnej mozgovej príhode) a prechodnému ischemickému záchvatu.

– Ak sú postihnuté tepny nôh, dochádza k intermitentnej klaudikácii (bolesť nôh, ktorá bráni chôdzi) a gangréne.

Extra panenský olivový olej, najlepší spojenec

Existuje vzťah medzi konzumáciou extra panenského olivového oleja (EVOO) a nižším výskytom kardiovaskulárnych ochorení, kognitívnych porúch a niektorých druhov rakoviny. Extra panenský olivový olej má niekoľko kvalít, medzi ktoré patrí jedinečný obsah lipidov (vysoký podiel mononenasýtených tukov ako je kyselina olejová) a vysoký obsah skvalénu, vitamínu E a polyfenolov, antioxidantov, ktoré svojou absorpciou modifikujú náš metabolizmus.

Stredomorská strava zahŕňa denný príjem 25-50 ml extra panenského olivového oleja: 2 polievkové lyžice denne.

PREDIMED bola prvá klinická štúdia, ktorá ukázala, že diétny zásah môže znížiť riziko ochorenia periférnych artérií. Tí, ktorí mali hrubšiu arteriálnu vrstvu v dôsledku aterosklerózy, sa výrazne zlepšili a došlo k regresii lézií u ľudí, ktorí držali stredomorskú stravu obohatenú o extra panenský olivový olej alebo orechy.

Related posts

Blog
eco natura, borges, olivovníky, stromy, kríky, Španielske olivy, olivový sad

ODKIAĽ POCHÁDZAJÚ PRODUKTY RADU BORGES ECO NATURA?

Blog
ODKUD POCHÁZÍ BALZÁMOVÝ OCET Z MODENY?

ODKIAĽ POCHÁDZA BALZAMOVÝ OCOT Z MODENY?

Login required

or with your email address

There has ben an error please try again later