Blog

STREDOMORSKÁ STRAVA: STRAVA PROTI RAKOVINE

1 marca 2022

STŘEDOMOŘSKÁ STRAVA: STRAVA PROTI RAKOVINĚ

„Viem, že to nie je obvyklé, je len málo prípadov ako ja a nechcem, aby ste si mysleli, že ak urobíte všetko, čo som urobila, budete mať zaručený liek. Myslím si však, že ak sa budete dobre stravovať, cvičiť a mať pokojnú myseľ, budete sa s chorobou vyrovnávať oveľa lepšie a liečba bude účinnejšia, ako keby ste sedeli na gauči a čakali, čo sa stane.“  Týmito slovami sa doktorka Odile Fernándezová predstavuje čitateľom vo svojej knihe Moje protirakovinové recepty , prvej z jej troch vydaných na túto tému, presvedčená, že stravovanie a iné zdravé návyky boli kľúčové v procese jej liečby.

Skúste sa držať stredomorskej stravy, v ktorej uprednostňujete zeleninu, čerstvé ovocie, orechy, semiačka, strukoviny, celozrnné výrobky, extra panenský olivový olej, koreniny a bylinky. Obmedzte spotrebu živočíšnych tukov, červeného mäsa, mliečnych výrobkov alebo údenín a vyhýbajte používaniu rafinovaných olejov, ako je palmový alebo slnečnicový olej. Vašich päť kľúčových potravín? Brokolica, jablká, zelený čaj, kurkuma a extra panenský olivový olej.

O výhodách vo vzťahu liečby rakoviny hovorí aj štúdia Predimed (Prevention with the Mediterranean Diet), na ktorej sa zúčastnilo viac ako 7 400 ľudí. S pôvodným cieľom zistiť, ako strava obohatená o extra panenský olivový olej, ďalšia o orechy a tretia s nízkym obsahom tuku ovplyvňuje kardiovaskulárne problémy, štúdia odhalila zaujímavé paralelné závery. Jedným z nich je, že riziko ochorenia na rakovinu prsníka, najčastejší typ rakoviny u ženskej populácie, sa v prvom prípade znižuje o 66 %.

Aj ďalšie štúdie (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition, Harvard Medical School alebo DCCPS National Cancer Institute) poukazujú na benefity konzumácie orechov pri tomto a iných typoch rakoviny, ako je rakovina hrubého čreva, pankreasu alebo pľúc.

Related posts

Blog
Jednoduché špagety na štyri rôzne spôsoby

Jednoduché špagety na štyri rôzne spôsoby

Blog
Nejchutnější salátové dresinky

Najchutnejšie šalátové dressingy

Login required

or with your email address

There has ben an error please try again later