Blog

STREDOMORSKÁ STRAVA: STRAVA PROTI RAKOVINE

1 marca 2022

STŘEDOMOŘSKÁ STRAVA: STRAVA PROTI RAKOVINĚ

„Viem, že to nie je obvyklé, je len málo prípadov ako ja a nechcem, aby ste si mysleli, že ak urobíte všetko, čo som urobila, budete mať zaručený liek. Myslím si však, že ak sa budete dobre stravovať, cvičiť a mať pokojnú myseľ, budete sa s chorobou vyrovnávať oveľa lepšie a liečba bude účinnejšia, ako keby ste sedeli na gauči a čakali, čo sa stane.“  Týmito slovami sa doktorka Odile Fernándezová predstavuje čitateľom vo svojej knihe Moje protirakovinové recepty , prvej z jej troch vydaných na túto tému, presvedčená, že stravovanie a iné zdravé návyky boli kľúčové v procese jej liečby.

Skúste sa držať stredomorskej stravy, v ktorej uprednostňujete zeleninu, čerstvé ovocie, orechy, semiačka, strukoviny, celozrnné výrobky, extra panenský olivový olej, koreniny a bylinky. Obmedzte spotrebu živočíšnych tukov, červeného mäsa, mliečnych výrobkov alebo údenín a vyhýbajte používaniu rafinovaných olejov, ako je palmový alebo slnečnicový olej. Vašich päť kľúčových potravín? Brokolica, jablká, zelený čaj, kurkuma a extra panenský olivový olej.

O výhodách vo vzťahu liečby rakoviny hovorí aj štúdia Predimed (Prevention with the Mediterranean Diet), na ktorej sa zúčastnilo viac ako 7 400 ľudí. S pôvodným cieľom zistiť, ako strava obohatená o extra panenský olivový olej, ďalšia o orechy a tretia s nízkym obsahom tuku ovplyvňuje kardiovaskulárne problémy, štúdia odhalila zaujímavé paralelné závery. Jedným z nich je, že riziko ochorenia na rakovinu prsníka, najčastejší typ rakoviny u ženskej populácie, sa v prvom prípade znižuje o 66 %.

Aj ďalšie štúdie (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition, Harvard Medical School alebo DCCPS National Cancer Institute) poukazujú na benefity konzumácie orechov pri tomto a iných typoch rakoviny, ako je rakovina hrubého čreva, pankreasu alebo pľúc.

Related posts

Blog

BORGES JE SUPERBRANDS!

Blog
Sviatok Valentín - recepty na Valentín

6 VEĽMI CHUTNÝCH SPÔSOBOV, AKO POVEDAŤ „ĽÚBIM ŤA“

Login required

or with your email address

There has ben an error please try again later