Blog

ODKIAĽ POCHÁDZA BALZAMOVÝ OCOT Z MODENY?

16 februára 2023

ODKUD POCHÁZÍ BALZÁMOVÝ OCET Z MODENY?

Ako zapôsobiť na priateľov prípravou jednoduchého šalátu? Predsa tým, že im pripravíte dresing s použitím balzamového octu z Modeny a vysvetlíte im jeho históriu. Budú vás mať za prvotriedneho odborníka na gastronómiu! Povedzte im, že tento produkt môže pochádzať nielen z Modeny, ale aj z oblasti Reggio Emilia. Obe sú provinciami Emilia Romagna, regiónu na severozápade Talianska, ktorého hlavným mestom je Bologna. V týchto oblastiach sa vyrábal balzamový ocot už v rímskych časoch. A iba ten, ktorý je vyrobený v tejto oblasti, má certifikáciu PGI (Protected Geographical Indication).

Počas toho, ako budete šalát podávať, vysvetlite im, že v roku 1747 sa v inventároch jedální vojvodského paláca v Modene (Taliansko ešte nebolo republikou) prvýkrát použil výraz balzamiko, pravdepodobne vďaka jeho aróme a jeho účinkom.

Populárnym sa stal až v 80. rokov 20. storočia.

A keď jete šalát tak bohato ochutený balzamovým octom, môžete známym porozprávať o udalosti Le Acetaie Aperte, ktorá sa koná každý rok v septembri, počas ktorej viac ako 30 výrobcov otvára svoje dvere, aby ponúkali ochutnávky a prehliadky so sprievodcom.

Related posts

Blog
Nejlepší glazovaná zelenina

Najlepšia glazovaná zelenina

Blog
Jak dochutit rajčata?

Ako dochutiť paradajky?

Login required

or with your email address

There has ben an error please try again later